Określeniem "bóle reumatyczne" opisuje się szereg dolegliwości bólowych, które mogą pojawiać się w przebiegu różnych jednostek chorobowych, takich jak: reumatoidalne zapalenie stawów, zwyrodnienia stawów, zesztywniające zapalenie stawów, bóle szyi, kręgosłupa, stawów i inne.
Co powoduje bóle reumatyczne?
Bóle reumatyczne cechują się przede wszystkim znacznym uczuciem sztywności stawowo - mięśniowej, nasilającej się szczególnie po dłuższym bezruchu, np. po nocy. Chory odczuwa również dosyć znaczne osłabienie i zmęczenie ogólne. Głównym symptomem jest jednak ból w stawach, które dodatkowo mogą być obrzęknięte, zaczerwienione, a w późniejszych fazach rozwoju choroby nawet zdeformowane. Dolegliwości lokalizują się najczęściej w obrębie stawów kończyn - nadgarstki, palce dłoni, kolana, lecz schorzenie może zaatakować również wiele stawów, np. część kręgosłupa.
Jak rozpoznać bóle reumatyczne?
Zaniedbane i nieleczone choroby reumatyczne mogą z czasem upośledzać w znacznym stopniu mobilność pacjenta, uniemożliwiać mu pewne ruchy, ponadto znacząco wpływają na pogorszenie ogólnej kondycji i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Życie w ciągłym bólu przeszkadza w aktywności fizycznej, pracy zawodowej i w codziennych, prostych czynnościach.
Choroby zwyrodnieniowe stawów charakteryzują się nasilonym bólem zwłaszcza podczas ruchu zaatakowanego stawu, szczególnie na początku ruchu, jeśli wcześniej byliśmy w spoczynku przez dłuższy czas. W miarę rozruszania się ból nieco ustępuje, lecz nawraca, gdy pojawia się zmęczenie lub przeciążenie chorego stawu. Przypuszcza się, że za nasilenie się dolegliwości reumatycznych może być odpowiedzialna także pogoda. Zwłaszcza zmiana pogody na chłodną, wietrzną i deszczową może zaostrzać symptomy, zwiększać natężenie bólu i pogarszać ogólny stan chorego.
Reumatoidalne zapalenie stawów objawia się głównie bólem stawów rak i/lub stóp, do czego dochodzą często bóle mięśniowe. Po śnie zaś najbardziej dokucza poranna sztywność, ból szyi, sztywność karku oraz drętwienie kończyn.
Jak złagodzić bóle reumatyczne?
Przyczyną bólu reumatycznego może być też długotrwałe, wieloletnie przeciążanie pewnych grup mięśni, które z czasem nabywają mikrourazów, co w efekcie powoduje reumatyzm tkanek miękkich, bóle stawów łokciowych, bóle barków, uogólnione zmęczenie, sztywność oraz upośledzenie ruchomości.
Przyczyn schorzeń, ogólnie określanych jako reumatyzm, doszukuje się także w predyspozycjach genetycznych. Jeśli nasi przodkowie cierpieli na jakąś chorobę reumatyczną, istnieje zwiększone prawdopodobieństwo, że my również na nią zachorujemy. Reumatyzm może się również rozwinąć na tle autoimmunologicznym, gdy nasz układ odpornościowy atakuje własne komórki i niszczy tkankę łączną.
Jak leczyć bóle reumatyczne?

Reumatyzm uznaje się za chorobę nieuleczalną, lecz można złagodzić jego objawy oraz zapobiec dalszemu rozwojowi schorzenia, jeśli w porę zostanie ono rozpoznane i włączymy odpowiednie leczenie. W leczeniu i zapobieganiu bólom reumatycznym wskazana jest umiarkowana, lecz regularna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta (bogata w dużą ilość warzyw i owoców, zaś ograniczoną ilość produktów zawierających tłuszcze zwierzęce), utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz unikanie przeciążeń i przepracowania fizycznego. Wskazane są także masaże, fizjoterapia, lecznicze zabiegi borowinowe, gimnastyka lecznicza.
Czy można stosować homeopatię na bóle reumatyczne?
Warto jest sięgnąć również po naturalne leki homeopatyczne, które potrafią spowolnić rozwój chorób o podłoży reumatycznym, złagodzić objawy oraz umożliwić normalne funkcjonowanie na co dzień. Do najpowszechniej stosowanych w tej przypadłości należą:
- Rhus toxicodendron - to lek pomocny w dolegliwościach reumatycznych wywołanych lub nasilających się pod wpływem wilgoci i zimna. Bólom towarzyszy uczucie rozbicia mięśniowego, sztywności i drętwienia. Nasilenie objawów następuje na początku ruchu i pod wpływem zmęczenia i przeciążenia, a poprawę przynosi ciepło w każdej postaci (ciepłe okłady, kąpiel), powolne rozruszanie mięśni i stawów, zmiana pozycji oraz sucha i ciepła pogoda.
- Bryonia alba - wskazaniem do podania tego leku jest reumatyczne zapalenie stawów oraz bóle stawowe i mięśniowe o każdym umiejscowieniu, jeśli nasilają się one pod wpływem ruchu, a łagodnieją w spoczynku.
- Apis mellifica - może być przydatny w dolegliwościach reumatycznych, przebiegających z obrzękiem, lekkim zaczerwienieniem dotkniętego chorobą miejsca, uczuciem gorąca i bólem o charakterze piekącym, kłującym, palącym. Charakterystyczne jest to, że objawy zmniejszają się pod wpływem zimna. Zarówno zimne okłady, jak i chłodna kąpiel łagodzą obrzęk i ból u chorego.
- Ledum palustre - ma zastosowanie w stanach zapalnych stawów z towarzyszącym bladym obrzękiem i odczuciem miejscowego, piekącego ciepła. Ból nasila się pod wpływem ruchu, nocą i pod wpływem ciepła, natomiast poprawa następuje w spoczynku oraz jeśli zanurzymy chorą kończynę w bardzo zimnej, a wręcz lodowatej wodzie.
- Arnica montana - jest lekiem zalecanym przede wszystkim w reumatyzmie tkanek miękkich. Dolegliwości cechują się tu uczuciem potłuczenia, rozbicia mięśniowego i posiniaczenia. Ból mięśniowy i stawowy nasila się pod wpływem dotyku, ruchu, czy wstrząsów. Możliwa jest również obecność krwawych wybroczyn podskórnych w miejscu objętym dolegliwościami.
Więcej o lekach homeopatycznych na bóle reumatyczne przeczytasz tu: kliknij