W zależności od rodzaju czynnika wywołującego reakcję alergiczną, alergie dzielą się na:
wziewne, czyli roznoszone przez powietrze, np. sierść zwierząt, cząsteczki kurzu, pyłki roślin (drzew, krzewów, traw, zbóż), zarodniki pleśni i grzybów;
pokarmowe, czyli pochodzące ze składników pożywienia. Uczulają najczęściej: mleko krowie, gluten, orzechy, jaja, ryby, skorupiaki, cytrusy, wołowina, cielęcina, niektóre warzywa i owoce, czekolada, miód, soja;
kontaktowe, czyli wywoływane przez te substancje, które mają kontakt ze skórą, na przykład środki chemiczne, chrom, formaldehyd, nikiel, barwniki, konserwanty, lateks.
Do najczęstszych objawów reakcji alergicznej należą katar, pieczenie, zmiany na skórze, swędzenie skóry, kaszel, kichanie, duszność, nawracające infekcje dolnych i górnych dróg oddechowych, biegunka i ból brzucha. Przy pierwszym kontakcie z alergenem organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała. Wtedy zwykle nie pojawiają się żadne niepokojące symptomy. Przy kolejnym zaczyna się reakcja alergiczna, która wywołuje stan zapalny. Wówczas może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego, który wiąże się z gwałtownym spadkiem ciśnienia krwi oraz bezpośrednim zagrożeniem życia.
Alergię można rozpoznać na podstawie testów skórnych i badania krwi. Jej wyleczenie nie jest możliwe i trwa ona zazwyczaj do końca życia. Ważne jest unikanie czynników wywołujących uczulenie, jednak nie zawsze jest to możliwe, np. w przypadku alergii na pyłki roślin. Alergicy przyjmują odpowiednio dobrane leki, poddają się procesowi odczulania, stosują inhalacje, aerozole i krople do nosa, które łagodzą objawy uczulenia. Leki oraz suplementy mogą znacznie poprawić komfort życia osób cierpiących na różnego rodzaju alergie.