Jak skompletować apteczkę?
Apteczka powinna znajdować się w takim miejscu, aby w przypadku nagłej sytuacji mogła zostać odnaleziona przez każdego z domowników. Bardzo ważne jest dbanie o jej wyposażenie oraz regularne uzupełnianie zapasów. W domowej apteczce powinny znajdować się przede wszystkim:
Materiały opatrunkowe oraz środki dezynfekujące rany – przydatna będzie gaza w różnych rozmiarach, plastry z opatrunkiem (najlepiej wodoodporne), plaster materiałowy, który umożliwia mocowanie opatrunków, jałowe kompresy, chusty trójkątne oraz bandaże. Woda utleniona po otwarciu szybko traci swoje właściwości, a także uszkadza zdrowe tkanki, dlatego można zastąpić ją na przykład Octeniseptem lub solą fizjologiczną, a na ranę nałożyć warstwę maści z antybiotykiem. Na wypadek oparzenia skuteczny będzie także Pantenol w sprayu.
Leki – środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe i przeciwalergiczne, środki łagodzące objawy przeziębienia i grypy (preparaty wieloskładnikowe pod postacią saszetek, krople do nosa, syrop na kaszel, leki ułatwiające wykrztuszanie zalegającej wydzieliny), ziołowe leki uspokajające; środki zapobiegające odwodnieniu, leki na problemy żołądkowe.
Preparaty miejscowe na stłuczenia, urazy oraz obrzęki – żele ze składnikami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi, plastry rozgrzewające, środki zmniejszające obrzęk.
Preparaty do stosowania po ukąszeniach owadów – żel z hydrokortyzonem oraz krem łagodzący świąd.
Inne – jednorazowe rękawiczki, środek do odkażania dłoni, nożyczki, termometr, inhalator, ciśnieniomierz.
Bardzo ważne jest, aby co jakiś czas sprawdzać datę ważności leków. Środków przeterminowanych nie należy wyrzucać do śmieci – najlepiej zanieść je do najbliższej apteki, gdzie zostaną zutylizowane. Krople do oczu, maści oraz syropy najczęściej wymagają specjalnych warunków przechowywania (np. w zacienionym miejscu) oraz mają określony termin ważności po otwarciu, dlatego warto zapisać go na opakowaniu.