Biegunka – przyczyny
Biegunka pojawia się najczęściej w wyniku bakteryjnego lub wirusowego zakażenia układu pokarmowego, ale jej przyczyny mogą mieć również źródło w alergiach, stresie, zatruciach (na przykład środkami chemicznymi, rtęcią, lekami) lub chorobach (hormonalnych, zapaleniu trzustki, zespole Leśniowskiego-Crohna).
Biegunka – rodzaje
Biegunka ostra pojawia się gwałtownie i stosunkowo szybko mija – trwa maksymalnie do dwóch tygodni. Jej przyczyną jest najczęściej zakażenie jelitowe o podłożu infekcyjnym. Wśród czynników wywołujących ostrą biegunkę wymienić można wirusy przenoszone drogą kropelkową, pierwotniaki, produkty metabolizmu bakterii, bakterie obecne w wodzie oraz pożywieniu.
Biegunka może mieć również podłoże niezakaźne i wiązać się z przyjmowaniem niektórych leków (m.in. antydepresantów, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, środków zmniejszających kwasowość żołądka), wynikać z nietolerancji pokarmowej lub spożycia sorbitolu. Biegunka ostra nie daje trwałych i groźnych dla zdrowia następstw. Leczy się ją zazwyczaj objawowo.
Biegunka przewlekła utrzymuje się powyżej dwóch tygodni. Jej długotrwały przebieg może prowadzić do niedożywienia, niedoboru elektrolitów, witamin, aminokwasów oraz pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Wśród jej przyczyn wymienia się choroby trzustki (rak, przewlekłe zapalenie), celiakię, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Leśniowskiego-Crohna, raka jelita grubego, zespół jelita wrażliwego czy zespół złego wchłaniania.
Biegunka – leczenie
Leczenie biegunki polega przede wszystkim na łagodzeniu jej objawów przez stosowanie odpowiednich leków oraz właściwej diety. Ze względu na to, że jej podłoże może wynikać z chorób, niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Na dolegliwości związane z biegunką łagodząco wpływają preparaty z węglem oraz leki, które hamują nasilone ruchy jelit.
Ważne, by w jej trakcie przyjmować probiotyki, które odbudują florę bakteryjną układu pokarmowego, oraz elektrolity, odpowiedzialne za nawodnienie organizmu. Preparaty przeciwbiegunkowe dostępne są w formie saszetek do sporządzania roztworów, a także tabletek.