Bolesne miesiączkowanie
Kwestia bolesnego przebiegu miesiączki dotyczy prawie co trzeciej kobiety. Dolegliwości te pojawiają się wraz z krwawieniem menstruacyjnym, lecz u wielu kobiet bolesne objawy zwiastujące nadejście miesiączki pojawiają się jeszcze wcześniej. Niejedna z kobiet z trwogą wyczekuje comiesięcznej męczarni, ponieważ wie, że ból odbierze jej chęć do czegokolwiek i uniemożliwi wykonywanie codziennych czynności.
Jakie są główne symptomy?
Głównym symptomem zespołu bolesnego miesiączkowania jest przede wszystkim ból dolnej części brzucha, z reguły o charakterze skurczowym, na początku tylko nieznacznie dający znać o sobie, lecz narastający z czasem i osiągający kulminację w pierwszym dniu krwawienia. Ból ten może być zlokalizowany w jednym miejscu, ale bardzo często się zdarza, że ma on charakter promieniujący i rozszerza się na krzyż, uda, plecy, biodra.
Jednak ból brzucha to nie wszystko. Równie uporczywe bywają bóle kręgosłupa w odcinku krzyżowo-lędźwiowym. Nierzadko obecne są także nudności i wymioty. Często daje o sobie znać głowa. Pojawić się mogą zawroty głowy, bóle głowy, czasem bardzo silne, nawet takie o typie migrenowym. Niestety, bóle te zazwyczaj nie reagują na żadne leki przeciwbólowe.
Kolejne z licznych dolegliwości, które męczą miesiączkującą kobietę, to rozmaite zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, takie jak np. biegunka, wzdęcia, brak apetytu lub inne dolegliwości dyspeptyczne. Do tego dochodzić może ogólne osłabienie, zmęczenie, drżenie rąk, duszności, szybkie tętno oraz zaburzenia na poziomie emocjonalnym. Przejawiają się one w postaci rozdrażnienia, niepokoju, bezsenności, możliwe jest agresywne zachowanie, zmienność nastrojów, wybuchy złości lub płaczu, problemy z koncentracją.
Objawy są najsilniejsze w pierwszym dniu miesiączki, w drugim słabną i następnie powoli zanikają. Niekiedy są tak intensywne, że uniemożliwiają kobiecie normalne funkcjonowanie do tego stopnia, że nie może ona w tym dniu iść do pracy, czy do szkoły i zmuszona jest rezygnować ze swoich aktywności i planów na ten czas. Wówczas bolesne miesiączkowanie uznawane jest za chorobę, czyli stan patologiczny.
Jakie są przyczyny bolesnego miesiączkowania?
Przyczyn bolesnego miesiączkowania może być wiele. U młodych dziewcząt i kobiet, które jeszcze nie rodziły, odpowiedzialnością za tę przypadłość obarcza się hormony - prostaglandyny. Są one wydzielane w endometrium podczas cykli miesiączkowych, przebiegających z owulacją, czyli wtedy, gdy kobieta rozwija już możliwość zajścia w ciążę. Dlatego bolesne miesiączkowanie najczęściej dotyczy dziewcząt nastoletnich powyżej 15 - 16 roku życia oraz młodych kobiet w wieku rozrodczym.
Prostaglandyny są odpowiedzialne za nasilenie skurczów macicy oraz naczyń wewnątrzmacicznych. Wysoki poziom tych związków w organizmie powoduje zwiększenie wrażliwości na odczucia bólowe. Z krwią docierają one do innych części organizmu, wywołując bóle głowy, nudności i wymioty. W sytuacji fizjologicznej obecność prostaglandyn jest naturalna i zwykle powodują one delikatne skurcze. Jednak u kobiet z zaburzeniami patologicznymi natężenie i częstotliwość skurczów są zwiększone i prowadzą do ostrego bólu. Zbyt silne i zbyt częste skurcze mięśnia macicy wywołują niedotlenienie i niedokrwienie tych okolic, co skutkuje intensywnymi doznaniami bólowymi.
Często młode kobiety, mocno cierpiące podczas menstruacji, liczą na fakt, że bolesne miesiączkowanie zaniknie samoistnie po pierwszym porodzie. Naturalny poród bowiem powoduje znaczne rozszerzenie kanału szyjki macicy, co następnie ułatwia wypływ wydzieliny miesiączkowej i może skutkować jeśli nie całkowitym zaniknięciem, to przynajmniej złagodzeniem dolegliwości menstruacyjnych. Czasami faktycznie tak się zdarza i po porodzie dolegliwości ustępują lub są zauważalnie mniej intensywne. Niestety nie zawsze tak się dzieje i poród nie zawsze przynosi kobiecie wyczekiwaną ulgę.
Dlaczego boleśnie miesiączkujemy?
Bolesne miesiączkowanie, związane z nadmierną produkcją prostaglandyn, czyli to dotyczące młodszych pań, kwalifikuje się jako pierwotne bolesne miesiączkowanie.
Ból w czasie miesiączki dotyka jednak także kobiet w wieku dojrzałym. Wówczas może on mieć inne, organiczne przyczyny i określany jest jako wtórne bolesne miesiączkowanie. Wśród tych przyczyn wymienia się między innymi takie zaburzenia ginekologiczne jak: endometrioza, mięśniaki macicy, guzy, ostre i przewlekłe stany zapalne w obrębie miednicy, wady wrodzone macicy i jej nieprawidłowe położenie, jak np. tyłozgięcie, przodozgięcie lub niedorozwój macicy oraz wiele innych czynników.
Do stosunkowo często spotykanych sytuacji należy wtórne bolesne miesiączkowanie, spowodowane endometriozą. O endometriozie mówimy wówczas, gdy śluzówka macicy znajduje się w jamie brzusznej, poza macicą. Jednak jej reakcje są takie same, jakby była wewnątrz macicy, zatem również złuszcza się i krwawi, przy okazji dając silne dolegliwości bólowe i skurcze.
U kobiet, u których bóle menstruacyjne nasilają się po 45 roku życia, a dodatkowo miesiączki zaczynają być nieregularne i bardziej obfite, może to świadczyć już o okresie menopauzalnym.
Za każdym razem jednak przypadek bolesnego miesiączkowania wymaga dokładnego rozpatrzenia przez lekarza ginekologa, a jego leczenie powinno być indywidualnie dobrane dla danej pacjentki. Należy wykonać szereg badań, które wykluczą jakiekolwiek inne patologie układu rodnego, które mogłyby stanowić przyczynę tych dolegliwości. W leczeniu uwzględnia się stopień nasilenia bólu, ewentualne choroby współistniejące, a także wiek pacjentki i jej potencjalną chęć posiadania jeszcze dzieci oraz jej stan emocjonalny. Psychika odgrywa tutaj dużą rolę, bowiem kobieta z tak nasilonymi dolegliwościami bólowymi może rozwinąć zaburzenia emocjonalne - lęki, niepokój, irytację.
Terapia najczęściej polega na doborze odpowiednich leków hormonalnych, zastosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czy leków o działaniu rozkurczowym, a także łagodnych, najlepiej roślinnych leków uspokajających i ułatwiających zaśnięcie. Nie zawsze jednak schorzenie poddaje się leczeniu farmakologicznemu. Chemiczne leki przeciwbólowe i rozkurczające działają w większości przypadków, lecz ich skuteczność zależy od tego, jak szybko się po nie sięgnie. W apogeum bólu zwykle już nic nie pomaga. Poza tym bywa i tak, że nawet silne środki nie pomagają w ogóle, niezależnie od tego jak wcześnie kobieta je zażyje.
W jaki sposób radzimy sobie z bolesnym miesiączkowaniem?
Wówczas dobrze jest skierować się ku metodom niefarmakologicznym. Należą do nich między innymi:
- delikatne, relaksujące ćwiczenia fizyczne, np. joga, tai-qi - ich skuteczność wiąże się z faktem, że zawsze połączone są one z technikami prawidłowego oddychania, co zwiększa dotlenienie tkanek i poprawia cyrkulację krwi, tym samym powodując rozluźnienie napiętych, skurczonych mięśni i złagodzenie bólu.
- łagodne masaże rozluźniające - do których można zastosować olejki eteryczne o działaniu rozluźniającym, uspokajającym i rozkurczającym, jak np. olejek lawendowy lub rumiankowy.
- ciepłe okłady - wskazane jest przykładanie do dolnych partii brzucha np. gorącego termoforu lub zażycie ciepłej kąpieli, ponieważ pod wpływem ciepła skurcze łagodnieją, a ból stopniowo ustępuje. Należy jednak mieć na uwadze, że niekiedy nadmierne ciepło może nasilić krwawienie. Dlatego w czasie miesiączki niewskazane jest korzystanie z sauny lub z solarium, bo ekspozycja na tak wysoką temperaturę może spowodować nawet krwotok.
- napary ziołowe - zalecane jest picie ciepłych naparów sporządzonych z ziół o działaniu przeciwzapalnym, rozkurczającym i łagodnie uspokajającym, do których należą między innymi: liść melisy, szyszki chmielu, kwiat lawendy, ziele dziurawca, kwiat rumianku czy korzeń kozłka lekarskiego. Ten ostatni dostępny jest także w postaci popularnych kropli walerianowych.
- naturalne leki homeopatyczne - leki te wykazują dużą skuteczność w leczeniu zespołu bolesnego miesiączkowania i można je stosować niezależnie od tego, czy kobieta podjęła już jakiekolwiek inne leczenie. Warto spróbować tej naturalnej i bezpiecznej metody, ponieważ stanowi ona doskonałe uzupełnienie terapii konwencjonalnej. Leki homeopatyczne mogą przynieść znaczną ulgę w bólu, złagodzić także inne objawy i stopniowo poprawiać komfort życia kobiety. Podobnie jak inne leki, powinny być zawsze indywidualnie dobrane do potrzeb i stanu każdej pacjentki.
Jakie leki homeopatyczne mogą nam pomóc w bolesnym miesiączkowaniu?
Do najważniejszych leków homeopatycznych, stosowanych w bolesnym miesiączkowaniu należą:
- Colocynthis - to lek skuteczny w przypadku bólu i silnych skurczów w obrębie macicy i przydatków. Jest bardzo pomocny szczególnie wtedy, gdy w trakcie miesiączki pojawia się spastyczny, intensywny ból, który łagodnieje pod wpływem zgięcia się w pół lub podkurczenia nóg do miednicy, a także pod wpływem ciepła oraz wskutek silnego ucisku. Bóle przyjmują charakter napadowy, są gwałtowne i trudne do wytrzymania, nawet pomiędzy atakami utrzymuje się bolesność i napięcie. Kobieta cierpiąca podczas bolesnej menstruacji będzie zatem najchętniej przyjmowała pozycję z nogami podkurczonymi do klatki piersiowej, również chętnie będzie przykładała do brzucha gorący termofor lub korzystała z gorącej kąpieli. Dolegliwościom fizycznym towarzyszą najczęściej zaburzenia nastroju. Obserwuje się skrajne pobudzenie nerwowe, rozdrażnienie i napady złości podczas ataku bólu. Typowy jest również brak apetytu i pobudzenie ruchowe.
- Actaea racemosa - lek zalecany, jeśli w przebiegu bolesnego miesiączkowania występuje ból macicy, który ma charakter przeszywający brzuch, jakby "na wylot", a jednocześnie może promieniować w kierunku ud oraz od jednego stawu biodrowego do drugiego. Bóle miesiączkowe są wprost proporcjonalne do wycieku. Im silniejsze jest krwawienie menstruacyjne, tym silniejsze są bóle miesiączkowe. Występuje również bolesność mięśni nadbrzusza oraz nadwrażliwość bólowa podbrzusza. U kobiet potrzebujących leku Actaea racemosa, w przebiegu całego cyklu możliwe jest także występowanie bolesnych owulacji (zespół międzymiesiączkowy) oraz zespołu napięcia przedmiesiączkowego, z towarzyszącym silnym bólem piersi. Podczas menstruacji pojawiają się napadowe, kurczowe bóle, którym mogą towarzyszyć dreszcze, bolesność w okolicy pod lewą piersią oraz bóle pleców. Pogorszenie dolegliwości następuje pod wpływem zimna, zaś ciepło łagodzi objawy bólowe.
- Magnesia phosphorica - jest wskazany, gdy ból w przebiegu miesiączki ma charakter ostry, skurczowy, a jego złagodzenie następuje pod wpływem miejscowego ciepła i/lub silnego ucisku. Ból zazwyczaj pojawia się nagle i równie szybko ustępuje, jest silny, rwący, może być wędrujący. Może mu towarzyszyć odczucie ogólnej sztywności oraz zaburzenia czucia, jak np. drętwienie koniuszków palców. Występuje także ogólne pobudzenie pod wpływem bólu, ze stałą potrzebą poruszania się. Dolegliwości są ewidentnie nasilane przez wszelkie formy zimna.
- Caulophyllum thalictroides - może być pomocnym remedium na bolesne miesiączkowanie przebiegające z intensywnymi skurczami macicy, gdy ból ma charakter przerywany, zaś krwawienie menstruacyjne jest zazwyczaj dość skąpe. Ból może być tak silny, że porównuje się go nawet do bólu porodowego. Krew miesiączkowa jest ciemna, wyciek nie jest obfity, lecz może się znacznie przedłużać. Ogólnie objawy prowadzą do silnego zmęczenia i wyczerpania kobiety.
- Sabina - lek wskazany nie tylko przy bolesnych miesiączkach, lecz także w przypadku nadmiernie obitej i przedłużającej się menstruacji, w przebiegu której występuje intensywny wyciek czerwonej, błyszczącej krwi z obecnością licznych skrzepów, nasilający się pod wpływem najmniejszego ruchu. Miesiączka przebiega z silnymi bólami promieniującymi od kości krzyżowej do kości łonowej oraz w kierunku ud.
Więcej na temat leków homepatycznych ich stosowania i dawkowania przy bolesnym miesiączkowaniu przeczytasz tu: kliknij