Apteczka homeopatyczna
Na wakacjach bardzo przydatne okazują się leki homeopatyczne. Oprócz tego, że są skuteczne w wielu różnych dolegliwościach, mają wiele innych zalet, a mianowicie są łatwe i wygodne w transporcie, zajmują niewiele miejsca, są praktyczne i proste w zastosowaniu, ponieważ mają postać granulek, które rozpuszczają się w ustach, zatem nie ma konieczności ich popijania. Są również uniwersalne, gdyż można je zastosować zarówno u dorosłych jak i u dzieci, niezależnie od wieku oraz rodzaju przypadłości.
Urazy
W apteczce podróżnej nie może zabraknąć leku Arnica montana. Jest skuteczny przy każdym urazie, niezależnie czy dotyczy on mięśni, stawów, kości czy skóry. Można go zastosować przy wszelkiego rodzaju uderzeniach, siniakach, krwiakach, obrzękach, zranieniach, stłuczeniach, zarówno tych mniej, jak i bardziej poważnych. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, zmniejsza krwawienie i skraca czas gojenia się rany.
Na siniaki, krwiaki, obrzęki i stłuczenia dobrze jest zaaplikować jednocześnie żel z arniką - Arnigel, który uzupełnia działanie Arniki podanej doustnie i wspomaga jej działanie w miejscu urazu.
Na obrażenia stawów i ścięgien natomiast dobrze zadziała lek Ruta graveolens. Jest skuteczny przy skręceniach i zwichnięciach, wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek. Przyda się piechurom, rowerzystom oraz biegaczom. Jeśli dolegliwości bólowe łagodnieją pod wpływem bezruchu i silnego ucisku, to warto - oprócz Ruty - dołączyć do kuracji lek Bryonia alba. Pomoże on w szybszym powrocie do formy i zapobiegnie ewentualnym komplikacjom.
Czasem ulgę przy urazie przynosi zimny kompres lub okłady z lodu. Jeśli dodatkowo miejsce urazu jest zaczerwienione, obrzęknięte, bolesne i ciepłe w dotyku, a po zimnych okładach odczuwamy sporą ulgę, można sięgnąć po lek Apis mellifica.
Przecięcia, ukłucia
W trakcie wakacyjnego wypoczynku przytrafić nam się może także uraz w postaci głębokiego przecięcia lub ukłucia, jeśli dojdzie do zranienia się np. nożem, szkłem lub innym ostrym przedmiotem lub jeśli, chodząc boso, nadepniemy na kolec, gwóźdź, ostry patyk, szkło lub jakieś ostre narzędzie.
Miejsce skaleczenia należy od razu dokładnie zdezynfekować i zatamować krwawienie jałowym opatrunkiem. Dodatkowo możemy podać leki homeopatyczne, które przyspieszą zagojenie się rany i regenerację uszkodzonej tkanki.
Przy głębokich zranieniach potrzebny jest lek Hypericum perforatum, znany jako specyfik na uszkodzoną tkankę nerwową. Jest polecany w przecięciach, głębokich ukłuciach, ranach spowodowanych ostrymi narzędziami, ale też przy stłuczeniu lub zgnieceniu kończyny, naderwaniu paznokcia, uszkodzeniu opuszki palca, czy pogryzieniu np. przez psa.
W przypadku ran kłutych, powstałych wskutek zranienia się czymś ostrym, pomocnym lekiem jest Ledum palustre. Jest on wskazany, jeśli miejsce urazu przyjmuje barwę sinofioletową lub ciemnoczerwoną, jest chłodne w dotyku, a zimne okłady przynoszą ulgę. Lek ten przyda się także w leczeniu sińców pourazowych, zwłaszcza zlokalizowanych w okolicy oka, czyli tzw. "limo".
Gdy zaś skaleczone miejsce jest jasnoczerwone, obrzęknięte, bolesne i ciepłe w dotyku, a chory dobrze reaguje na zimne okłady lub włożenie kończyny do zimnej wody, ulgę przyniesie mu podanie leku Apis mellifica.
Otarcia, skaleczenia
Wszelkie otarcia lub skaleczenia skóry, którym towarzyszy przerwanie ciągłości skóry i krwawienie, wymagają szybkiej dezynfekcji za pomocą środka odkażającego. Użyć możemy wody utlenionej, Octeniseptu, ewentualnie jodyny, nie wolno stosować na rany spirytusu, aby nie doszło do uszkodzenia tkanek. Jeśli skaleczone miejsce jest ubrudzone, powinniśmy je najpierw przemyć dokładnie czystą, letnią wodą. Następnie trzeba je opatrzyć jałowym opatrunkiem gazowym, a jeśli ranka jest niewielka wystarczy zwykły plaster opatrunkowy.
Oprócz odkażenia i opatrzenia rany warto sięgnąć po lek Calendula officinalis, który dobrze się sprawdza przy wszelkiego rodzaju skaleczeniach, otarciach, zranieniach. Przyspiesza granulację i gojenie się rany, zapobiega zakażeniom i stanom zapalnym, ułatwia regenerację uszkodzonej tkanki, zapobiega powstaniu blizny, łagodzi ból i pieczenie związane z urazem.
Przy ranach różnego pochodzenia nie należy zapominać także o leku Arnica montana, a jeśli mamy do czynienia z obfitym krwawieniem, pomocny może okazać się Phosphorus.
Pęcherze
Pęcherze to przykra i bolesna dolegliwość, która przytrafia się najczęściej podczas pieszych wędrówek lub wspinaczek górskich. Gdy pęcherz jest mały i nie utrudnia chodzenia, trzeba go tylko zakleić grubszym plastrem opatrunkowym, który zabezpieczy skórę przed dalszym urazem.
W czasie wakacyjnych wyjazdów dobrze mieć ze sobą także specjalne plastry na pęcherze, które naklejamy na chore miejsce i zostawiamy go tak długo, aż sam zacznie odchodzić od skóry. Przynoszą szybko ulgę w bólu, chronią przed uciskiem i powiększeniem otarcia oraz przyspieszają gojenie się.
W przypadku solidnego pęcherza, wypełnionego płynem, należy go delikatnie przekłuć jałową igłą z obu stron, aby umożliwić wypłynięcie płynu. Odchodząca skóra po usunięciu płynu będzie stanowić naturalny opatrunek, więc nie można jej odrywać. Rankę należy zdezynfekować po czym zakleić jałowym gazikiem lub plastrem.
Aby wspomóc regenerację uszkodzonej skóry i przyspieszyć proces gojenia się, można zastosować lek homeopatyczny Calendula officinalis, wskazany we wszelkiego rodzaju uszkodzeniach skóry i skaleczeniach.
Poparzenia
W warunkach wakacyjnych możemy dać sobie radę tylko z niewielkimi oparzeniami małej powierzchni ciała które, oprócz sporego bólu i nieprzyjemnych doznań, nie niosą ze sobą zagrożenia dla zdrowia czy życia. W każdym pozostałym przypadku choremu powinna być jak najszybciej udzielona pomoc lekarska, czasem wymagana jest nawet hospitalizacja.
Bez względu przyczynę oparzenia, pierwszą reakcją powinno być natychmiastowe schłodzenie poparzonej skóry, czyli umieszczenie poparzonego miejsca bezpośrednio pod zimną, bieżącą wodą, nawet bez zdejmowania odzieży.
Jeśli oparzenia objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem i obrzękiem, chore miejsce można posmarować chłodzącym żelem na oparzenia, żelem zawierającym aloes lub sprayem z panthenolem.
Ponadto warto zastosować także leki homeopatyczne. Jeśli skóra jest lekko czerwona, piekąca, ciepła w dotyku, a zimna woda przynosi ukojenie, pomocny będzie lek Apis mellifica. Gdy miejsce oparzenia jest silnie czerwone, gorące, piekące, pulsujące i nadwrażliwe na dotyk, wskazany jest lek Belladonna.
W przypadku, gdy oparzenie przyjmuje postać drobnej, czerwonej wysypki, silnie piekącej i palącej, a skóra wygląda jak po oparzeniu pokrzywą, można sięgnąć po lek Urtica urens.
Natomiast w leczeniu oparzeń z towarzyszącymi pęcherzami, szczególnie przydatny jest lek Cantharis vesicatoria, który szybko zniweluje ból, silne pieczenie i podrażnienie skóry i, co ważne, przyspieszy proces gojenia się i regeneracji uszkodzonej skóry.
Apteczka pierwszej pomocy
Podstawowy zestaw pierwszej pomocy w przypadku urazów, oprócz leków homeopatycznych, powinien również zawierać:
- kilka jałowych opatrunków gazowych, najlepiej różnych rozmiarów
- cienki przylepiec oraz bandaże
- opaski elastyczne w dwóch różnych rozmiarach
- zestaw plastrów opatrunkowych, najlepiej wodoodpornych, plus plastry na pęcherze
- płyn dezynfekujący, najlepiej w postaci sprayu, który jest najwygodniejszy w transporcie oraz w użyciu
- opakowanie tabletek przeciwbólowych i przeciwgorączkowych (paracetamol lub ibuprofen) - nie powinny być potrzebne przy lekkich urazach, ale przy poważniejszych (skręcenie, zwichnięcie) już mogą okazać się niezbędne
- specyfik na oparzenia
- preparat łagodzący skutki ukąszeń przez owady
W przypadku, gdy podróżujemy z dziećmi lub też wypoczynek ma charakter stacjonarny i możemy sobie pozwolić na bogatsze wyposażenie apteczki, dobrze jest dodatkowo zabrać ze sobą urządzenie do wyciągania kleszczy, plastry chirurgiczne (zastępują zszycie rany przy pomniejszych urazach), termometr oraz ampułki z solą fizjologiczną - do przemycia zatartego czy zaprószonego oka lub rany.
Jeśli natomiast wyruszamy w podróż samochodem, trzeba zaopatrzyć w niezbędne specyfiki apteczkę samochodową. Oprócz wyżej wymienionych środków, warto umieścić w niej nożyczki, gazę opatrunkową, agrafkę, koc termiczny i chustę trójkątną.
Więcej o tym co może się przydać w apteczce dla dziecka w podróży przeczytasza tu
https://naturalnieozdrowiu.pl/co-powinna-zawierac-apteczka-turystyczna/