Leki homeopatyczne - produkcja i zastosowanie
Do ich wytwarzania stosuje się substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mineralnego. Są produkowane w oparciu o ściśle restrykcyjne normy i według wszelkich dobrych zasad produkcji. Nie zawierają środków konserwujących ani żadnych szkodliwych dodatków chemicznych. Pochodzą z czystych i przebadanych substancji o potwierdzonej jakości. Są produktem najwyższej troski i dbałości o dobro pacjenta.
Postacie leków homeopatycznych
Leki stosowane w homeopatii mają często takie same postacie jak te, do których jesteśmy przyzwyczajeni w związku z konwencjonalnymi medykamentami. Znajdziemy zatem w aptece homeopatyczne syropy, krople do oczu, krople doustne, maści, czopki, ampułki.
Najwięcej jednak leków homeopatycznych występuje w szczególnej formie leku, która jest charakterystyczna tylko dla tych leków, a mianowicie w postaci granulek. Granulki to postać leku do przyjmowania doustnego - są to małe kuleczki laktozy, nasączone roztworem substancji leczniczej.
Wytwarzanie leków homeopatycznych
Leki homeopatyczne różnią się od innych leków przede wszystkim sposobem, w jaki są produkowane. Ta szczególna metoda wytwarzania obejmuje właśnie produkcję roztworów substancji czynnych, którymi nasączane są granulki. Roztwory te są sporządzane zgodnie z wszelkimi przepisami i procedurami GMP (Dobra Praktyka Wytwarzania), dotyczącymi produkcji tego rodzaju specyfików.
Surowce do produkcji leków homeopatycznych
Leki homeopatyczne są produktami leczniczymi pochodzenia naturalnego : roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego.
Rośliny, które są wykorzystywane do produkcji tych leków są z reguły zbierane w warunkach, w których naturalnie występują w przyrodzie. Dla przykładu można podać lek Arnika montana, do produkcji którego stosuje się całą roślinę arniki górskiej. Jest ona zbierana w partiach górskich, w których rośnie w stanie dzikim, w czasie gdy zioło obfituje w największą ilość substancji czynnych.
Leki homeopatyczne pochodzenia roślinnego tym różnią się od leków ziołowych, że do ich wytwarzania wykorzystuje się zawsze rośliny świeże, a nie suszone. Jest to o tyle ważna różnica, że w roślinach świeżych mogą występować takie substancje czynne, które już nie występują w ziołach wysuszonych. To sprawia, że surowiec świeży ma odpowiednią siłę działania i bogaty skład związków leczniczych. Jeśli natomiast roślina pochodzi z upraw, zawsze są to uprawy ekologiczne, podlegające ścisłej kontroli jakości. Warunki uprawy są zbliżone do naturalnego środowiska występowania danej rośliny. Nie stosuje się żadnych pestycydów ani innych środków ochrony roślin.
Podobnie ma się rzecz jeśli chodzi o leki pochodzenia zwierzęcego. Zwierzęta, z których pozyskuje się odpowiedni surowiec do wytworzenia leku homeopatycznego, pochodzą z certyfikowanych i kontrolowanych hodowli lub ze środowiska, w którym bytują naturalnie. Przykładem może być lek Apis mellifica, do produkcji którego wykorzystuje się pszczołę miodną. Pszczoła pochodzi tutaj z konkretnej hodowli, której warunki są ściśle określone.
Leki pochodzenia mineralnego są zróżnicowane pod względem chemicznym. W leczeniu homeopatycznym korzysta się z różnych związków, najczęściej są to pojedyncze pierwiastki lub ich sole, ale też kwasy, niektóre związki organiczne i inne. Muszą być one pozbawione wszelkich zanieczyszczeń i spełniać wszelkie wymogi określone w zasadach produkcji leków homeopatycznych.
Etapy produkcji
Aby uzyskać roztwór substancji leczniczej, który stanowi podstawowy materiał do kolejnych etapów produkcji leków homeopatycznych, należy zastosować odpowiedni rozpuszczalnik. Stanowi go zazwyczaj woda, odpowiednio oczyszczona. Jeśli substancja lecznicza nie rozpuszcza się w czystej wodzie, jako rozpuszczalnik stosuje się mieszaninę wody z alkoholem etylowym w odpowiedniej proporcji, określonej dla każdego leku w Farmakopei homeopatycznej.
Tak przyrządzony roztwór jest produktem wyjściowym do sporządzania kolejnych potencji leku. Z naczynia pobiera się jedną część roztworu, dodaje 99 części mieszaniny wodno-etanolowej i energicznie wstrząsa kilkanaście razy. W ten sposób uzyskuje się lek o potencji 1CH, gdzie skrót CH oznacza setne rozcieńczenie hahnemannowskie.
Każdą kolejną potencję otrzymujemy w analogiczny sposób. Jest to metoda zarezerwowana tylko dla produkcji leków homeopatycznych. W ten sposób uzyskujemy leki, w których substancja czynna występuje w bardzo małym stężeniu, co gwarantuje ich bezpieczeństwo i brak efektów ubocznych.
Końcowy, silnie rozcieńczony roztwór substancji leczniczej nanoszony jest na granulki, których skład stanowi sacharoza i laktoza. Są to obojętne nośniki, pozostające neutralne i bezpieczne dla każdego pacjenta. Proces nasączania granulek roztworem odbywa się trzykrotnie, w celu zapewnienia jednorodnego i homogennego rozmieszczenia substancji leczniczej w każdej granulce. Następnie granulki są pakowane i etykietowane.
Opakowania leków homeopatycznych
Opakowania granulek są specjalnie przystosowane do dawkowania tej postaci leku. Są to fiolki zaopatrzone w "kubeczki" i mini pojemniki, którymi zamykana jest fiolka. Jedno przekręcenie pojemnika sprawia, że wpada do niego jedna granulka. Umożliwia to higieniczne, wygodne i dokładne odmierzenie ilości leku. Standardową dawką leku homeopatycznego jest 5 granulek, które dozujemy do "kubeczka" i zażywamy bezpośrednio do czystej jamy ustnej.
Granulki rozpuszczają się szybko pod językiem i wchłaniają przez śluzówki jamy ustnej. Niemowlętom, małym dzieciom i osobom mającym trudności z połykaniem granulki należy rozpuścić w niewielkiej ilości wody w temperaturze pokojowej i podawać do popijania.
Potencje leków homeopatycznych
W związku z odmiennym sposobem produkcji leków homeopatycznych, w odniesieniu do nich nie używamy pojęcia: "dawka" substancji leczniczej, jak ma to miejsce w przypadku innych leków, lecz używamy tu miana: "potencja". Jest to określenie odwrotne do dawki - im mniej substancji czynnej w leku, tym wyższa jest jego potencja.
Najbardziej powszechnymi potencjami stosowanymi w lecznictwie są potencje 5CH, 9CH, 15CH oraz 30CH, chociaż istnieją także potencje wyższe - 200CH, 1M. Wbrew pozorom, leki o wysokich potencjach (czyli zawierające mniej substancji leczniczej) działają głębiej i dłużej niż leki w potencjach niskich.
Status leków homeopatycznych
Leki homeopatyczne są produktami leczniczymi zarejestrowanymi przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i dopuszczonymi do obrotu na terenie Polski. Należy wiedzieć, że nie są one suplementami diety ani wyrobami medycznymi, nie są także lekami ziołowymi, ponieważ pochodzą nie tylko z substancji roślinnych, ale też zwierzęcych i mineralnych.
W Polsce obecnie wszystkie leki homeopatyczne są dostępne bez recepty. Można się w nie zaopatrzyć we wszystkich dobrych aptekach oraz w aptekach homeopatycznych, dysponujących całym asortymentem leków homeopatycznych zarejestrowanych w naszym kraju.