Latem, bardziej niż w innych porach roku, jesteśmy skłonni do spędzania czasu na świeżym powietrzu, wyjazdów wakacyjnych, pikników nad jeziorem, wypraw do lasu, czy grillowaniu w przydomowym ogródku. Wakacje sprzyjają kąpielom słonecznym i wodnym, uprawianiu różnych sportów, przebywaniu poza domem przez dłuższy czas. Takie okoliczności mogą narażać nas na typowo letnie przypadłości, jak np. urazy, ukąszenia owadów, oparzenia słoneczne, dolegliwości pokarmowe, wywołane przypadkowym jedzeniem w nieznanym miejscu itp.
Dobrze wówczas mieć pod ręką gotowy zestaw leków homeopatycznych które, podane w porę, szybko złagodzą nasze dolegliwości i uratują wakacyjny wypoczynek. W jakie specyfiki zatem należy zaopatrzyć podręczną apteczkę?
Urazy
Arnica montana - to lek, który powinien znaleźć się zdecydowanie na pierwszym miejscu w letniej apteczce. Jest on niezastąpiony w przypadku wszelkiego rodzaju urazów, które mogą się nam przytrafić z powodu zwiększonej niż zwykle aktywności ruchowej , podczas górskiej wędrówki, na spływie kajakowym, na wyprawie rowerowej, czy nawet podczas gry w piłkę na plaży.
Arnica pomoże zarówno przy mniej poważnych urazach, jak siniaki, stłuczenia czy drobne zranienia, ale także przyda się przy nadwerężeniu mięśni, zwichnięciach i poważniejszych wypadkach. Działa również w przypadku, gdy spragnieni wakacyjnych aktywności na świeżym powietrzu, nie przyzwyczajeni do większej ilości ruchu, zaczynamy nadrabiać sportowe zaległości, a na drugi dzień zmagamy się z bólem mięśniowym i zakwasami.
Hypericum perforatum - to lek pomocny zwłaszcza przy urazach zakończeń nerwowych, zatem może się nam przydać w przypadku silnego stłuczenia lub nawet zgniecenia np. dłoni lub stopy, pogryzienia przez zwierzęta oraz ran spowodowanych przez ostre narzędzia, gdy mamy do czynienia z głębokim przecięciem, silnym bólem i uszkodzeniem tkanki nerwowej.
Calendula officinalis - to specyfik wskazany przy każdego rodzaju ranie, skaleczeniu lub krwawieniu, zwłaszcza przebiegającym ze stanem zapalnym i zaczerwienieniem. Zapobiega stanom ropnym, przyspiesza gojenie się rany i regenerację uszkodzonej tkanki, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
Ledum palustre jest zalecany przede wszystkim w przypadku ran kłutych, pochodzących np. od ostrego narzędzia, gwoździa, igły, patyka lub kolca. Urażone miejsce jest sine, podbiegnięte krwią i bolesne. Co ciekawe, lek ten może być pomocny także w przypadku ukąszeń owadów.
Ukąszenia owadów
To typowo letnia zmora ciepłych wieczorów i wycieczek na łono natury. Najczęściej gryzą nas komary, niekiedy zdarzy się użądlenie przez pszczołę lub osę. W takich przypadkach dobrze jest mieć pod ręką następujące leki:
Apis mellifica - jest on pomocny przy takich objawach, jak zaczerwieniona i ciepła skóra, piekący i palący ból, świąd oraz opuchlizna. Warto także uzupełnić jego działanie, stosując zewnętrznie żel Dapis, który szybko likwiduje świąd i obrzęk.
Ledum palustre - wspomniany wcześniej w kontekście urazów, jest skuteczny również w przypadku ukąszeń owadów, jeśli miejsce ugryzienia jest sine, bolesne, a skóra jest zimna i marmurkowata. Specyfik ten, podawany profilaktycznie, ma także zapobiegać ugryzieniom, zwłaszcza komarów.
Belladonna - może się nam przydać szczególnie po użądleniu przez pszczołę lub osę, gdy miejsce użądlenia jest silnie czerwone, pulsujące i nadwrażliwe na dotyk, czemu towarzyszy bardzo intensywny ból i stan zapalny.
Oparzenia słoneczne
To kolejna z wakacyjnych "przygód", jaka może się nam przytrafić, jeśli zbyt długo korzystaliśmy ze słońca, nie chroniąc się przed silnym promieniowaniem. Jeśli więc wybieramy się w tropikalne kraje lub planujemy urlop na plaży, dobrze jest zabrać ze sobą:
Belladonna - wymieniona już wcześniej, przyda się jeśli po intensywnym opalaniu okaże się, że nasza skóra jest czerwona, gorąca, piekąca, nadwrażliwa na dotyk, a nawet bolesna. Lek ten zadziała także wtedy, gdy wskutek oparzenia słonecznego pojawi się gorączka i stan zapalny. Warto uzupełnić jej działanie o lek:
Apis mellifica - który działa nie tylko przy ukąszeniach owadów, lecz jest skuteczny we wszystkich sytuacjach, gdy skóra objęta dolegliwościami jest zaczerwieniona, gorąca, opuchnięta, piekąca i swędząca, a ulgę przynosi przykładanie lodu lub zimnych okładów.
Cantharis - pomocny we wszelkiego rodzaju oparzeniach, gdy dolegliwości są bardzo intensywne, ponieważ skóra piecze i pali. Szczególnie jest polecany wtedy, gdy wskutek oparzenia pojawią się bolesne pęcherze, piekące i swędzące.
Dolegliwości pokarmowe
Wyjazdy wakacyjne oznaczają często jedzenie poza domem, w przypadkowych miejscach, a także ryzyko spożycia pokarmów niewłaściwie przechowywanych, co może skutkować zatruciem pokarmowym lub niestrawnością. Dlatego dobrze jest mieć pod ręką:
Arsenicum album - użyteczny szczególnie w przypadku ostrych zaburzeń żołądkowo-jelitowych oraz zakażenia rotawirusowego, przebiegającego z wymiotami i biegunką. Towarzyszą temu bolesne, wypróżnienia o nieprzyjemnym zapachu i podrażniającym charakterze, a także wymioty piekącą i drażniącą treścią pokarmową. Z reguły chory jest osłabiony, wyczerpany, blady i spocony. Tak silne osłabienie i zły stan ogólny pacjenta grozi odwodnieniem. Szybkie podanie leku może skutecznie temu zapobiec i prędko uporać się z zakażeniem pokarmowym.
Nux vomica - to wyjątkowo przydatny lek w rozmaitych dolegliwościach, związanych z dysfunkcją przewodu pokarmowego. Jest zalecany po przejedzeniu, w niestrawności, której towarzyszą nudności, wymioty, uczucie kamienia w żołądku, zgaga, bóle brzucha, wzdęcia, skurcze przewodu pokarmowego. Przydaje się po spożyciu pokarmów ciężkostrawnych, grillowanych, tłustych, ostro przyprawionych, zwłaszcza wówczas, gdy przejedzeniu towarzyszy nadmiar napojów alkoholowych.
Podophyllum peltatum - polecany jest szczególnie w przypadku biegunek. Są to najczęściej biegunki okresu letniego, wywołane spożyciem zbyt dużej ilości owoców lub w wyniku zatrucia pokarmowego. Typowym wskazaniem są także biegunki turystów, osób sporo podróżujących, co wiąże się z częstą zmianą kuchni, wody (inna flora bakteryjna), spożywaniem jedzenia niewłaściwie przechowywanego lub niezachowaniem zasad higieny. Głównym objawem takiej biegunki jest ból brzucha, wzdęcia, zaś stolec jest obfity, wodnisty i trudny do powstrzymania.
China rubra - jest zalecana, jeśli biegunka pojawia się po spożyciu owoców lub mleka, jest ona niebolesna, lecz bardzo wyczerpująca i następuje po niej silne osłabienie chorego w wyniku utraty płynów ustrojowych. Przy biegunce mogą być obecne wzdęcia, gazy, poty oraz gorzki posmak w ustach.
Antimonium crudum - to specyfik na zaburzenia trawienne, występujące po przejedzeniu się, objawiające się odbijaniem o posmaku spożytych pokarmów, nudnościami i obfitymi wymiotami, uczuciem pełności w żołądku oraz grubym, białym nalotem na języku. Występują one głównie latem, ponieważ sprzyja im ciepła pogoda, zimne kąpiele oraz ekspozycja na słońce, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu skłonność do przejadania się.
Choroba lokomocyjna
To dolegliwość całoroczna, niemniej latem wydaje się być bardziej kłopotliwa, ponieważ więcej podróżujemy i korzystamy często z różnych środków lokomocji. Jeśli chcemy uniknąć przykrych wrażeń w podróży, dobrze jest się zaopatrzyć w:
Cocculus indicus - wskazany, jeśli dominującym objawem jest pogorszenie stanu podróżującej osoby pod wpływem obserwacji obiektów szybko przesuwających się za oknem pojazdu, co wywołuje szybki ruch gałek ocznych i powoduje nudności, ból głowy, wymioty i osłabienie. Lek ten przyda się również, jeśli źle się czujemy w czasie gwałtownego przyspieszenia, np. podczas startu samolotu. Charakterystyczne jest, że zjedzenie czegokolwiek nasila dolegliwości, natomiast ciepłe okrycie się w czasie podróży przynosi ulgę.
Tabacum - przyda się, jeśli podróżnik cierpi na silne zawroty i bóle głowy, nudności i wymioty, jest bardzo blady, osłabiony i wyczerpany, do czego często dochodzi ślinotok, duszności i zimne poty. U osoby potrzebującej tego leku objawy łagodnieją pod wpływem zamknięcia oczu oraz świeżego powietrza.
Petroleum - zalecane u pasażerów, u których poprawa samopoczucia w czasie podróży następuje po zjedzeniu posiłku oraz w cieple.
Borax - bywa pomocny, gdy choroba lokomocyjna doskwiera nam szczególnie przy ruchu góra-dół, co ma miejsce najczęściej w samolocie, podczas startu i lądowania oraz w czasie turbulencji.
Ipeca - jest skutecznym lekiem przeciwwymiotnym, przydatnym w nudnościach, przy których wymioty nie przynoszą ulgi, chory nie odczuwa pragnienia, nie ma w ogóle apetytu, natomiast pojawia się nasilony ślinotok, duszności i zdecydowane pogorszenie pod wpływem jakiegokolwiek ruchu.