Czym jest i jak działa homeopatia?
Zasady leczenia homeopatycznego różnią się od konwencjonalnego sposobu leczenia. Główną zasadą rządzącą doborem leku dla chorego jest:
Zasada podobieństwa
W uproszczeniu oznacza ona, że substancja, która w dużym stężeniu wywołuje u zdrowego człowieka określone objawy chorobowe, będzie leczyła te same lub podobne objawy u człowieka chorego, jeśli zostanie mu podana w bardzo małej, homeopatycznej dawce. Stąd konieczność silnego rozcieńczania substancji leczniczej w celu uzyskania leku o właściwościach homeopatycznych.
Dla zobrazowania tej zasady można posłużyć się przykładem leku Allium cepa, wytwarzanego z cebuli. Powszechnie wiadomo, że substancje, które uwalniają się z cebuli podczas jej krojenia powodują u zdrowych osób łzawienie, kichanie, wodnistą wydzielinę z nosa i podrażnienie śluzówek. Jeśli więc mamy do czynienia z osobą, która cierpi na podobne objawy, czyli ma wodnisty, obfity katar, zaczerwienione oczy i nos, kicha i łzawi, a katar leci z nosa jak woda ? pomoże jej wtedy homeopatyczny lek sporządzony właśnie z cebuli.
Przy wyborze leku dla pacjenta istotne jest, aby obraz objawów, występujących w danym schorzeniu jak najbardziej odpowiadał objawom charakterystycznym dla danego leku. Wszystkie obrazy leków homeopatycznych znajdziemy w książce ?Materia medica? wraz ze wskazaniami i zastosowaniem dla tych produktów.
Niezwykle ważną kwestią jest fakt, że leki homeopatyczne wykazują duże:
Bezpieczeństwo stosowania
Jest to o tyle istotne, że w odniesieniu do leków zazwyczaj obawiamy się wystąpienia działań niepożądanych. Dlatego fakt, że leki homeopatyczne nie powodują żadnych działań ubocznych wymaga szczególnego podkreślenia. Właściwość ta wynika ze sposobu ich produkcji. Stężenie substancji leczniczej w ostatecznym produkcie leczniczym jest na tyle małe, że nie jest on w stanie wywołać efektów szkodliwych dla zdrowia, prezentując jednocześnie dużą skuteczność terapeutyczną.
Duże znaczenie ma również fakt, że specyfiki te nie wchodzą w interakcje z innymi lekami, stosowanymi równocześnie przez pacjenta. Mogą być więc podawane we wszystkich chorobach przewlekłych, jako uzupełnienie terapii, wraz z innymi medykamentami. Czasem też mogą przydatne w celu złagodzenia działań niepożądanych innych leków, chemicznych, np. w przebiegu leczenia onkologicznego (chemio- i radioterapia).
Kto może stosować homeopatię?
Leki homeopatyczne mogą być stosowane w każdej grupie wiekowej. Są bezpieczne dla niemowląt, małych dzieci, osób dorosłych oraz ludzi w podeszłym wieku. Co ważne, mogą być stosowane także u kobiet w ciąży i karmiących.
Można powiedzieć, że każdy, kto potrzebuje pomocy lekarskiej może zastosować homeopatię. Jest to metoda skuteczna zarówno w chorobach ostrych jak i przewlekłych. Można ją stosować jako jedyną terapię, z wyboru, ale może także być uzupełnieniem innej formy leczenia. Może być stosowana niezależnie od płci, wieku, masy ciała i rodzaju dolegliwości.
Szczególne zastosowanie znajduje w sytuacjach, gdy trudno jest znaleźć bezpieczny i jednocześnie skuteczny lek konwencjonalny. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci, a nawet noworodków i niemowląt. Istnieje szereg dolegliwości, przy których nie ma specjalnego wyboru jeśli chodzi o dostępne leki, np. grypa, biegunka rotawirusowa, kolki niemowlęce, ząbkowanie.
Jest to także najbardziej bezpieczny rodzaj terapii dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, ponieważ nie muszą się obawiać efektów ubocznych ani u siebie ani u dziecka. Powszechnie wiadomo, że zdecydowana większość leków jest przeciwwskazana w tym czasie, podczas gdy leki homeopatyczne są nie tylko są bezpieczne, ale też bardzo skuteczne we wszelkich dolegliwościach, związanych z ciążą, porodem i okresem laktacji.
Homeopatia znalazła szerokie zastosowanie i uznanie w takich dziedzinach jak pediatria, alergologia, reumatologia, laryngologia, chirurgia, ginekologia, ortopedia i wiele innych. Na uwagę zasługuje fakt, że jest niezwykle pomocna również w psychologii ? doskonale radzi sobie z problemami emocjonalnymi, zaburzeniami nastroju, epizodami depresyjnymi i wszelkimi innymi stanami nadmiernego napięcia układu nerwowego. Można ją stosować na co dzień, ponieważ nie upośledza koncentracji i zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych, nie ogranicza percepcji i umiejętności podejmowania decyzji. Jest bezpiecznym i skutecznym wyborem dla każdego.
Skuteczność
O skuteczności tej metody najlepiej przekonać się, stosując leki homeopatyczne w stanach ostrych. Jest wiele sytuacji, w których szybko potrzebujemy pomocy i lekarstwo musi zadziałać niemalże natychmiast.
Do takich stanów należą przede wszystkim: urazy, gorączka, grypa żołądkowa, oparzenia i wiele innych. Właściwie dobrany lek prędko przyniesie efekt terapeutyczny. Niekiedy wystarczy jedna dawka, aby pacjent odczuł ulgę i poprawę samopoczucia.
Dlatego warto mieć w domu podręczną apteczkę homeopatyczną, obejmującą zestaw leków pierwszej pomocy w nagłych sytuacjach, aby w razie czego mieć pod ręką odpowiednie remedium. Lek homeopatyczny zadziała tym skuteczniej, im szybciej zostanie podany choremu.
Terapia homeopatyczna niewątpliwie cieszy się coraz większym zainteresowaniem i coraz więcej pacjentów chętnie sięga po specyfiki homeopatyczne, ponieważ przekonało się o pozytywnych rezultatach takiego leczenia.